a

WSC, Dünya öğrenci kampüsü

2019-2020 bütün haklar saklıdır.

 

www.wsc.com.tr Sitemize Hoş Geldiniz
[mk55d_icon icon_pack="font_elegant" fe_icon="social_linkedin" size="mkd-icon-tiny" type="landscape" shape_width="42" custom_size="12" shape_height="33" link="https://www.linkedin.com/" target="_blank" icon_color="#ffffff" border_width="0" background_color="#fb4c35" hover_icon_color="#ffffff" hover_background_color="#007BB5" margin="0"]
Ana Sayfa Kütüphaneler

Kütüphaneler

Türkiye’de Kütüphaneler

Türkiye modern üniversite kütüphanesi tesislerine sahiptir. Tüm Türk üniversitelerinin multimedya olanaklarına sahip kampüslerinde kütüphaneler olmasına rağmen, şu anda kitapların çoğu yalnızca Türkçe olarak mevcuttur. ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi), Hacettepe Üniversitesi, Ankara’da Bilkent Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi, İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) ve İstanbul’da Sabancı Üniversitesi gibi kitap ve materyalleri ağırlıklı olarak İngilizce olan az sayıda üniversite kütüphanesi bulunmaktadır. Türkiye’deki bütün üniversitelerin bilgisayarlarında kablosuz internet bağlantısı ücretsizdir.
Üniversite kütüphaneleri, omurga destekleyici derece programları, araştırma ve öğretmedir. Kütüphanelerin çoğunda etkileyici bir kitap koleksiyonu, süreli yayınlar, e-kitaplar, e-dergiler, akademik İnternet kaynakları, müzik notaları ve diğer basılı materyaller bulunmaktadır. Geniş görsel-işitsel ve sesli kayıt koleksiyonları da hizmetinizdedir. Kütüphaneler, tüm akademik disiplinlerdeki öğrencilere temel ve ek kaynaklar sunmaktadır. Ek olarak, kütüphaneler genellikle kapsamlı bir kültürel kaynaklar yelpazesi sunar.

Bazı kütüphaneler dijital malzemelere çevrimiçi erişim sağlar. Elektronik rezervler, öğrencilere kütüphane kapalı olsa bile, günün 24 saati çevrimiçi olarak sunulmaktadır. Sanal kütüphaneler yüz binlerce elektronik kitap, elektronik dergi, elektronik veri tabanı ve ansiklopedi içermektedir. Bu kaynaklara erişim internet üzerinden, kampüste ve / veya kampüs dışında mevcuttur.

Üniversite kütüphanelerinin yanı sıra, Türkiye Milli Kutuphane adlı çok kapsamlı bir ulusal kütüphaneye sahiptir. Ankara’da bulunan bu büyük kütüphane milyonlarca kitap ve farklı medya kaynaklarına ev sahipliği yapıyor. Türkiye Milli Kütüphanesi, Avrupa Birliği kütüphaneleri tarafından kullanılan ortak sisteme katılmak için, Avrupa Birliği Dijital Kütüphanesi olan Europeana ile bir protokol anlaşması imzaladı. AB ülkelerindeki araştırmacılar, Milli Kutuphane’nin tuttuğu 2 milyon maddeye çevrimiçi erişimden büyük ölçüde faydalanacaktır.
Kullanışlı bağlantılar:

 • Europeana Online Library: www.europeana.eu

 • National Library of Turkey: www.mkutup.gov.tr/index.php?yenidil=ing

 • Bilkent University's Online Library: library.bilkent.edu.tr

 • Middle East Technical University's Online Library: ww2.lib.metu.edu.tr/en/index.php

 • Bahcesehir University's Online Library: http://www.bahcesehir.edu.tr/english/Kutuphane

 • Hacettepe University's Online Library: www.library.hacettepe.edu.tr/index.php?kid=10&dil=en

 • Bogazici University's Online Library: http://www.library.boun.edu.tr

 • Istanbul Technical University's Online Library: www.library.itu.edu.tr

 • Marmara University's Online Library: www.library.marmara.edu.tr

 • Sabanci University's Online Library: www.sabanciuniv.edu/bm/information

 • Anadolu University's Online Library: kybele.anadolu.edu.tr/kybele.aspx?IS=GORUNUM&DL=EN

 • Izmir University of Economics Online Library: kutuphane.ieu.edu.tr/en

 • TED Ankara College Online Library: tara.tedankara.k12.tr/bliss