a

WSC, Dünya öğrenci kampüsü

2019-2020 bütün haklar saklıdır.

 

www.wsc.com.tr Sitemize Hoş Geldiniz
[mk55d_icon icon_pack="font_elegant" fe_icon="social_linkedin" size="mkd-icon-tiny" type="landscape" shape_width="42" custom_size="12" shape_height="33" link="https://www.linkedin.com/" target="_blank" icon_color="#ffffff" border_width="0" background_color="#fb4c35" hover_icon_color="#ffffff" hover_background_color="#007BB5" margin="0"]
Haberler
Ana Sayfa İstihdam Olanakları

Okurken Çalışmak

Uluslararası öğrenciler, ne yazık ki, kamu ya da özel ofislerde çalışma hakkına sahip değildir. Ancak, Türk üniversiteleri yabancı araştırmacılara nispeten açıktır. Hem kamu hem de özel üniversiteler, Türk olmayan personeli işe almaktadır. Açık bir uluslararası profili olan üniversiteler arasında Boğaziçi (İstanbul) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Ankara) bulunmaktadır. Özel üniversiteler arasında Sabancı, Koç ve Bilgi (hepsi İstanbul’da) ve Bilkent (Ankara) vardır.

Dil sadece geçici bir işe girmenin önündeki en büyük engel değil. Eğitim dili İngilizce olan veya İngilizce’nin en yaygın dili olduğu üniversiteler içinde üniversiteler ve bölümler vardır. Bazı özel üniversiteler İngilizce konuşulan üniversiteler olarak kuruldu ve şu anda en iyi uluslararası akademik personeli ve araştırmacıları çekmek için devlet üniversiteleriyle rekabet etmeye çalışıyorlar. Fransızca ve Almanca olarak eğitim veren araştırma kurumları da var.

Ayrıca, vakıf üniversitelerinin çoğu yüksek lisans ve doktora seviyesindeki öğrencileri tam burslu bir programda işe almaktadır. Bazen tam burslar uluslararası öğrencilere bazı profesörlere öğretme, araştırma yapma veya istatistik hazırlama gibi bazı konularda yardımcı olmalarını gerektirebilir. Tüm bu durumlarda, uluslararası akademisyenlerin veya öğrencilerin Türkçe öğrenmeleri ve öğretmeleri gerekmemektedir.

Okuduktan Sonra Çalışmak

Türkiye’de okuduktan sonra çalışmak istiyorsanız, özellikle Türkçe konuşmuyorsanız ve birçoğu AB ülkelerine, Kanada’ya veya ABD’ye kıyasla çok düşük paralar öderken, umduğunuz kadar seçenek yoktur. Ancak, Türkiye pazarında şaşırtıcı fırsatlar mevcut olabilir. Yani onları aramadan önce var olduklarını bilemezsiniz.

Yapmanız gereken ilk şey, iş olanaklarınızı internette aramak. Fiziksel olarak orada olmasanız bile, sizinle ilgili bir şeyler söyleyebilecek çok iyi hazırlanmış bir özgeçmişiniz olmalıdır. Birçok Türk şirketi İngilizce, bazıları Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Arapça, Rusça vb. Konuşur. Onlardan kesinlikle bir röportaj davetiyle haber alırsınız.

Türkiye’deki en iyi ücretli ve en profesyonel çalışmalardan bazıları çeşitli elçiliklerde, konsolosluklarda ve sivil toplum kuruluşlarındadır. Ancak rekabet her zaman yoğundur.

Bir olasılık, kendi anadilini bir dil okulunda veya özel bir derste öğretmektir. Türkiye’de İngilizce öğretimi için büyük bir açlık var, bu da bu tür işleri bulmanın kolay olduğu anlamına geliyor. Ancak, en iyi koşullara sahip en iyi ücretli işler, derece ve uygun TESOL, TEFL, CELTA veya PGCE niteliklerine sahip kişilere gider. Yapılacak en iyi şey ilgili bir kursa katılmaktır.

Türkiye genelinde bulunan şubelerinden birinde bir yabancıya ihtiyaç duyan bazı büyük uluslararası şirketler veya basın kuruluşları vardır. Bazıları Yeni Anadolu, Türk Günlük Haberleri, Zaman veya yabancı dillerde yayınlanan diğer yayınlar üzerinde iş bulmayı başarır. Gazeteciler, editörler, kopya editörleri veya prova yazarları için ara sıra boş yer var.

Gündelik bir iş arıyorsanız ilan panolarını bazı noktalarda deneyebilirsiniz. Daha ciddi bir şey için, lütfen bazı dil okullarında veya üniversitelerdeki ilan tahtalarını deneyin. Ayrıca, expat dergilerinin ilanlarına da bakmaya değer. Diğer olasılıklar, genellikle gündelik yaz işlerinin bol olduğu turizmde yatmaktadır. Bununla birlikte, turizmde çalışan yabancılar çok daha uzun bir çalışma haftasıyla başa çıkmak zorundadır: her gün, her gün, mevsim yüksekliğinde. Kadınlar için en iyi ücretli seçeneklerden biri, büyük şehirlerden birinde varlıklı bir aileye dadı olarak görev yapmaktır.

Çalışma İzni (Calisma Izni)

Türkiye’de iken bir iş bulursanız, çalışma iznine başvurmak için ülkeyi terk etmeniz ve sonra tekrar gelmeniz gerekebilir.

Çalışma izinleri ile ilgili yasada artık bir karşılıklılık maddesi var. Bu, eğer bir Türk vatandaşı ülkenizde çalışma izni olmadan çalışabilirse, o zaman Türkiye’de bir olmadan çalışabilirsiniz. Şimdilik, bunun Batılıların çoğu için çok faydası olması muhtemel değildir. Bununla birlikte, eğer Türkiye sonunda AB’ye katılırsa, o zaman çoğu Avrupalı’nın burada izinsiz çalışabilmesi anlamına gelebilir.

Türkiye’de istihdam, esas olarak, Türk İş Kanunu ve Sendikalar Kanunu tarafından yönetilmektedir. Çalışma izinleri Çalışma Bakanlığı tarafından verilir. Bir Türk firmasında iş bulduktan sonra, şirketin çalışma izni için yabancı adına başvurması gerekir. Bakanlığın kesinlikle yabancıya çalışma izni alacağının garantisi yoktur.

Bu arada çalışma izinlerinin çoğu başlangıçta bir yıllığına verilir. Uzatıldıklarında, yeni izin genellikle üç yıl ve altı yıl için geçerlidir. Sekiz yıldır Türkiye vatandaşıysanız ve altı kişi için çalışma izniniz varsa, daimi çalışma iznine sahip olmalısınız.